fbpx

2 dubna

10 zaručených rad, jak úspěšněji a efektivněji plánovat

0  comments

Stále zastávám názor, že život člověka přímo řídí pouze jeho mysl a hlavním klíčem úspěchu je naučit se ji ovládat. Proto zde předkládám trochu konkrétnější téma článku, které by mělo všem pomoci s naplánováním jejich podnikání nebo budoucnosti. Zde je několik rad, jak plánovat.

1. Stanovte si dlouhodobé a krátkodobé cíle

Stokrát ohraná fráze a sám ji nemám rád. Ale musíte si uvědomit její sílu. Je to obdoba cíle vaší cesty autem, nic víc a nic míň. Když řídíte a nemáte cíl, kam chcete dojet, tak kam pak míříte? Budete stále kroužit v kruhu, vydáte se do neznáma a nebo to zabalíte? V této kapitole si napište vše, čeho jednou chcete dosáhnout. Je úplně jedno, jak nesmyslně veliké nebo malé se vaše cíle zdají a zda chcete, aby se vyplnily zítra nebo za pět let. Jestli se chcete stát kosmonautem nebo miliardářem, tak si to napište, stejně jako jestli si chcete do roka pořídit psa nebo nové auto. Udělejte si menší brainstorm všech vašich nejtajnějších přání z dětství i z dospělosti. Až když si budete jisti, že jste zapsali všechny tužby a nebo alespoň jejich drtivou většinu, tak teprve potom si je chronologicky seřaďte podle času, kdy chcete, aby se vyplnily.

Poznámka: Nejlepší způsob, jak zjistit vaše sny a přání je zeptat se sami sebe, co chcete skutečně v životě dělat. Nebojte se si odpovědět, nikdo jiný kromě vás odpověď  neslyší.

2. Zkuste si vytvořit postupy a strategie

Chápu, že tento úkol může být poněkud náročný, zvláště pro někoho, kdo chce stavět byznys v oblasti, kterou vůbec nezná. Ale to je přesně ten důvod, proč byl před skoro třiceti lety (1989) zaveden internet. Je to tak snadné, jen použít několik slov a vyhledávač vám už sám ukáže odpovědi. V případě, že máte alespoň tušení o postupu, nebo se v dané oblasti pohybujete, tak si opět udělejte brainstorm. Opět napište vše, co vás napadne, až poté své nápady hodnoťte, vyškrtávejte a upravujte. A to nejdůležitější – kdykoli vás napadne něco dalšího, zapište to. Když budete mít hotový i tento seznam, opět jej chronologicky seřaďte.

3. Musíte chtít vyrůst a neberte kompromisy

Zase použiji příklad s jízdou v autě: když se chcete dostat do vysokých hor na dovolenou, tak se zřejmě nespokojíte s tím, že zaparkujete na úpatí a budete jen zezdola obdivovat jejich krásu. A přesně tak tomu je i v byznyse. Každý kompromis, každé opoždění se na výsledku podepíše. Ovšem zase neztrácejte drahocenný čas perfekcionalismem. Detaily se většinou dají doladit za pochodu.

4. Vytvořte si upravitelné plány

Tím nemyslím, aby jste si měnili cíle, ba naopak. Vždy dbejte na to, aby papír, tabulka, dokument, zkrátka cokoli, na čem je váš plán zaznamenaný, byl větší, než musí a obsahoval volné místo. Jelikož nikdy nevíte, kdy si vzpomenete na další akci, kterou musíte udělat, na další důležitý hovor atd. Velmi důležité je také, aby jste si v plánu mohli měnit časy a data. Pokud pracujete z domova, často se stává, že se práce protáhne, čímž se dostáváme k dalšímu pravidlu.

5. Vezměte prokrastinaci útokem a nešetřete ji!

Zvláště pracujete-li z domova, je nutné se vyhnout odkládání práce. Je velmi snadné toho docílit a sice následujícím způsobem – vytvořte si malou rutinu, která vás uvede do pracovní nálady. Tím může být naprosto cokoli, plánování vašeho dne po ránu, či chvilkové čtení knížky o osobním rozvoji. Mně osobně stačí, když si každé ráno čistím zuby, říkat v hlavě, co dnes musím udělat. Ihned potom si vše zapíšu na malý lepící papírek, který mám na klávesnici až do té doby, dokud jsem vše nesplnil. Ale je nutné si uvědomit, že tato ranní rutina je velmi subjektivní věc, každý si musí najít tu, která mu vyhovuje nejvíce a která jej naladí do pracovní nálady!

6. Dlouhodobé plánování

Konečně se dostáváme k jádru věci. Váš dlouhodobý plán je něco jako vaše Bible. Kdykoli si křesťan neví rady, nahlédne do této knihy knih a vezme si z ní poučení. Kdykoli podnikatel neví, kam skočit dříve (v horším případě do čeho píchnout), vezme si k ruce své dlouhodobé cíle a začne pracovat. Udělejte si plán třeba do konce života, minimálně však na několik let. Nikdo vám neříká, že jej nemůžete v průběhu měnit a upravovat.

Do tohoto plánu si píšete vaše největší cíle, například „Stát se kosmonautem“, pod každé přání poté všechny akce a činnosti, které musí být vykonány, aby jste cíle dosáhly. Například, pokud se chcete stát astronautem, musíte si vybudovat dokonalou fyzickou i psychickou kondici, aby vás vůbec vzali na výcvik do NASA. Nyní již vidíte dva body. Nevím, co musí astronaut splnit dále, ale jistě to budou nějaké zátěžové testy a váš plán se pomalu ale jistě zaplňuje. Z těchto dílčích úkonů poté stavíte váš denní plán tím, že je dělíte na menší (fyzičku si za jeden den nevybudujete, stejně tak jako za jeden den nepostavíte byznys).

7. Krátkodobé plánování

Pod tuto sekci spadají plány, které zaznamenávají kratší časové období než jeden rok. Dělejte si plánky na měsíc i na týden, podle toho, jak vám to více vyhovuje. Jaký plán však nesmíte opomenout je denní plán. Uvědomte si, že úspěšní lidé jsou úspěšní, jelikož si šli tvrdě za svým cílem a toho také dosáhli. Když váš den bude chaos a vy budete hodinu dělat jedno a pak zase ono, mnohem hůře dosáhnete cíle, než když se zaměříte na podstatné věci. Nemluvím zde o tom, aby jste se každý den strhali prací, ale spíše o tom, aby každý den byl určitý posun. Ani nezáleží na tom, jak velký. Přeci vytrvale a pomalu se dá také dojet do cíle, nebo se mýlím? Na tento Denní plán si zaznamenejte vše, co v ten den chcete udělat, ať už se jedná o důležitou schůzku, či o telefonát mamince. Jde o to, aby jste se v průběhu dne nezdržovali úkoly, které vás najednou napadnou a budou odvádět vaší pozornost od práce. Pište si je například na lepící lístečky, ovšem zítra je také den, alespoň že dnešní posun nějaký byl, zítra bude jistě větší.

Poznámka: Nejlépe se denní plánek dělá následovně – podíváte se do vašeho dlouhodobého plánu a začínáte od chronologicky prvních položek ve velkém seznamu. Nepíšete si na něj „dnes se stanu kulturistou“, ale „dnes zvýším váhu na činkách o X kilo a udělám dvakrát více zdvižení.“

8. Využívejte moderní aplikace, aby jste váš postup udržovali v pohybu

Dnešní doba chytrých telefonů je pro plánovaní jako stvořená. Jsem si jistý, že Android i iPhone jsou stejně zahlceny plánovacími aplikacemi, které si můžete zdarma stáhnout. Já osobně používám aplikaci Chaos Control, kterou mám propojenou i s počítačem. I když u sebe tedy nemám moje lepící lístečky či plán, vždy se můžu kdykoli a kdekoli podívat na to, co musím udělat. U mnoha z nich se navíc dá nastavit i zvukové upozornění, takže na vás mobil „zapípá“, když se někde schováváte před prací.

9. Berte každý den jako nový začátek

Tohle je velmi důležité pravidlo. Když se necháte hned po ránu srazit na kolena pocitem viny, že jste včera neudělali vše potřebné, vaše efektivita jde dolů. Máte-li nějaké resty z minula, zapište si je na denní plán úplně nahoru a zvýrazněte je, aby byly dokončeny. Znovu připomínám, každý den je nová možnost pro dodělání všeho, co vám zbývá a nebo další možnost pro ještě větší posun.

10. Ať je to skutečné

Nikdy ničeho nedosáhnete, pokud se tomu nebudete věnovat. Čím více vaší energie proudí správným směrem, tím větší šance na kýžený výsledek je. Nestyďte se za své sny, je normální snít. Pokud vás lidi shazují a odrazují, tak je nepotřebujete. Buďte odpovědní hlavně sami před sebou. Nemusíte se o vaše plány a cíle s nikým dělit, jen sami buďte svědomití a pracovití. Každý den se pokoušejte vaše plány i vaší produktivitu zdokonalit. Experimentujte, testujte, zkoušejte a vymýšlejte nové postupy.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center