fbpx

2 dubna

10 kroků úspěchu podle „burzovního boha“ Warrena Buffetta

0  comments

Když se vysloví jméno Warren Buffett vybaví se člověku přízviska jako bohatství, byznys, čí “burzovní bůh“. Také se mu přezdívá Věštěc z Omahy. Nadání pro obchod začal prokazovat již v dětství, až to v dospělosti dotáhl na jednoho z nejbohatších mužů Ameriky.  Investorský guru Warren Buffett svou osobu „prodává“ každý rok. Většinou jsou lidé ochotni za oběd s tímto mužem zaplatit i přes milion dolarů. Letošní rok byl výjimečný. Částka v přepočtu 62,6 milionů korun putovala jako vždy na charitu.

Jaká jsou pravidla úspěchu podle Warrena Buffetta?

1. Nikdy neprodělávejte peníze

Toto pravidlo může znít až přehnaně jednoduše. Hlavně od člověka, který vydělává na burze miliardy, bychom čekali hlubší moudro. Nicméně toto pravidlo je velmi zásadní a Buffett ho řadí mezi nejdůležitější pravidla pro dosažení úspěchu. Toto pravidlo okomentuje dodatkem „Pokud se od začátku investování pohybujete ve ztrátě, je mnohem těžší dostat se do kladných čísel.“ Často s tímto pravidlem vtipkuje na svých přednáškách pro studenty, že k tomuto pravidlu se váže druhé, stejně důležité pravidlo: Nikdy nezapomeňte na pravidlo číslo 1.

2. Najděte svou vášeň a té se věnujte

Pro Buffeta bylo vždy důležité dělat to, co ho baví. V jeho případě je to pohyb v oblasti financí a  investic. Už od mládí se v této oblasti pohyboval a do svých 18 let přečetl všechny dostupné knihy o investování. Pokud najdete to, co vás skutečně baví, nikdy nebudete chtít přestat a budete moci ve vaší oblasti skutečně uspět.

3. Mějte vždy vytvořený bezpečnostní polštář (Margin of safety)

Tento koncept je známý převážně v oblasti investic. Nicméně tento princip je možný používat i jako pomůcku při rozhodování v běžném životě. Pokud uvažujete o investici, která má mít bezpečnostní polštář, je důležité, aby měla vyšší výnos než by pro vás byl uspokojivý. Tento princip limituje rizika a vytváří tak bezpečnou investici. Buffett tento princip vysvětloval na příkladu, jak hodnotí, zda akcie koupit či ne. Pokud od investice očekáváte 20% výnos a potenciál této investice je maximálně 30 %, pohybujete se na tenkém ledě, nebo-li máte malý bezpečnostní polštář. Pokud, ale uvažujete o investici, která má potenciál 60%, ale vaše očekávání je pouze 20%, pak uvažujete o investici, která splňuje podmínku bezpečnostního polštáře.

4. Modelujte si svůj úspěch

O tomto principu jste mohli již slyšet například od Napoleona Hilla, který proces vizualizace a autosugesce je nezbytný pro dosažení úspěchu. Mnoho úspěšných osobností se o tomto principu často zmiňuje jako o zásadním. Je důležité určit si konkrétní cíl, který chcete dosáhnout. Napsat si ho na papír, důkladně ho popsat a každý den si ho číst a vkládat si ho do hlavy. Následně pak zjistíte, že vám osud vkládá do cesty příležitosti, které korespondují s vaším cílem.

5. Investujte především do sebe

Nejdůležitější investicí je podle Warrena Buffetta investice do sebe sama. Doporučuje pravidelně navštěvovat všechny semináře, kurzy, setkání. Velmi zdůrazňuje četbu knih jako zásadní a to převážně proto, protože se můžete z příběhů úspěšných lidí inspirovat a eliminovat chyby, které udělali oni před vámi.

6. Vzdělávejte se o penězích

Jednou z věcí spojenou s investicemi do sebe je i lepší správa vlastních peněz. Jako investor potřebujete především chápat riziko a umět s ním pracovat. „Čím více budete vědět o osobních financích, tím budete jistější a budete rizika všude zvládat lépe,“ doporučuje Buffett.

7.Nezajímejte se o to, co si myslí ostatní

Je důležité mít jasně vytyčený cíl a nezajímat se o to co si ostatní myslí. Převážně je důležité neposlouchat lidi, kteří vás od vašeho cíle odrazují a nepomáhají vám se k vašemu cíli přibližovat. Naopak je podstatné, abyste se obklopili lidmi, kteří vás budou podporovat a budou sdílet vaše nadšení.

8. Vracejte v rámci filantropie něco zpět

Buffett  je známým filantropem a spolu s přítelem Billem Gatesem stojí za výzvou Giving Pledge. „Pokud patříte mezi procento nejšťastnějších lidí na planetě, dlužíte zbytku lidstva, abyste o nich alespoň přemýšleli.“

9. Vždy makejte na 100%, abyste zůstali „ve hře“ a neusnuli na vavřínech

Věnujte veškerým vašim aktivitám maximální pozornost a koncentraci. Pomůže vám to posunout se ve vaší cestě mnohem rychleji a budete držet krok, případně budete o krok před ostatními, kteří se své práci nevěnují na 100 %.

10. Nahlížejte na peníze jako na dlouhodobou hru

„Dnes můžete sedět ve stínu, protože před mnoha lety tady na tom místě někdo zasadil strom.“ Investice mají přece jen něco společného se zahradničením – o své plody a ovoce své práce se člověk musí starat.

Warren Buffett vždy zdůrazňoval podstatu vášně a to, že si máte jít za jakoukoliv cenu za svými cíli. Proto najděte svou vášeň a bez ohledu na to jestli Vás druzí podporují nebo ne, prostě to dělejte a naplno se tomu věnujte.

Foto: businessinsider


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center